Brit Awards: radost naživo, ale s cenzurou

Autor: Roman <robbiewilliamswebzcz(at)centrum.cz>, Téma: Info 2007, Zdroj: musicserver.cz, 15. 02. 2007, Vydáno dne: 15. 02. 2007

Při udílení Brit Awards, nejslavnějších evropských hudebních cen, se nejvíc radovaly kapely Arctic Monkeys a The Killers. Obě získaly po dvou cenách. Britský hudební průmysl ocenil nejlepší umělce loňského roku na tradičním místě v londýnském Earl’s Court. Slavný koncertní stánek se vyšňořil do rudých barev; aby ne, když se ceny udílely v den svatého Valentýna. Pódiu dominovalo velké srdce, v němž běžely projekce, a dekorativní růže.

Celá show vyvrcholila koncertem Oasis, kteří převzali cenu za celoživotní dílo a pak odehráli pět svých hitů, třeba Cigarettes & Alcohol či Don’t Look Back In Anger, během nichž za muzikanty běžely projekce mapující kariéru obdivované kapely. „Zvažovali jsme, zda cenu vůbec převzít, přece jen nám ještě není ani čtyřicet. Ale loni jsme vydali best of, tak proč ne,“ prohlásil kytarista Noel Gallagher, spolu s bratrem a zpěvákem Liamem hlavní mozky Oasis.

Brit Awards letos slaví třicet let existence, a tak si k výročí nadělily přímý přenos, první od roku 1989. Tehdy show uváděli Samantha Foxová s Mickem Fleetwoodem a večer nezvládli, stejně jako režie: na obrazovku se dostali opilí rockeři, nadávky, dokonce i bitka. Všechny následující ročníky se proto předtáčely, což přineslo sterilní zábavu. A když se loňský ročník dočkal titulu nejnudnější ročník v historii, organizátoři našli odvahu vrátit se k živému vysílání. Největší letošní „hrozbou“ akcebyl moderátor Russell Brand. Velkohubý komik se přes noviny špičkoval s Oasis, že to bude jeho večer, a ne jejich. „Samozřejmě chci, aby večer dopadl dobře,“ strachoval se zároveň o svou reputaci.

Nicméně Brand v úvodu skutečně urazil kdekoho, řadu předních pěveckých hvězd například označil za opilce.

Na druhé straně složil poklonu Robbiemu Williamsovi, který počátkem týdne nastoupil do léčebny, aby se vymanil z depresí a závislosti na kofeinu a prášcích. Brand vyzval publikum, aby zakřičeli, že mají Robbieho rádi, a tím ho podpořili v jeho odhodlání.

Režie, která měla pro všechny případy připraveny různé klipy a nečekané prostřihy do zákulisí, musela zasáhnout třeba během děkovné řeči kapely The Frattelis: na několik sekund ztlumila zvuk, aby nebyla slyšet obscénní slova. A během večera zasáhla víckrát. Při uvádění písničkářky Corinne Bailey Rae ztlumila nevhodná slova moderátora Branda, cenzura zasáhla i Take That, když si přišli pro cenu nejlepší britská skladba roku za singl Patience. O této sošce rozhodli diváci poprvé v historii Brit Awards pomocí esemesek během slavnostního večera. Nakonec cenzura postihla rovněž Noela Gallaghera a vůbec celé Oasis, když běhe jejich koncertu pětkrát "vypadl" zvuk.

Předávání bylo plné hvězd. Do haly, na jejíž ploše bylo do několika různě drahých sektorů rozmístěno přes dvě stě stolů s rudými ubrusy pro tisíce hostů, dorazili prakticky všechny důležité osobnosti britské populární scény plus zahraniční hosté Večer odpálili Scissor Sisters s hitem I Don’t Feel Like Dancin’. S písní Dani California dorazili z USA dvakrát nominovaní Red Hot Chili Peppers. Zájem objevit se na pódiu měl i Justin Timberlake, jenže organizátoři ho odmítli s tím, že by uškodila pověst cen. Timberlake se přesto na Brits objevil, i když jen pomocí videa, když vyhrál cenu pro nejlepšího mezinárodního zpěváka. Na předtočeném záznamu poděkoval s kopií sošky v ruce. „A jestli mi ta opravdová nepřijde poštou, tak to bude peklo,“ pohrozil žertem. Vítězové mezinárodních kategorií se vůbec hodně radovali. Kapela Orson běhala okolo předávacího pultíku, zpěvačka Nelly Furtado rychle prohodila, že v mládí milovala Oasis, Blur či Pulp a pak celá nadšená odběhla do zákulisí. Po dvou cenách získali lasvegaští The Killers, kteří naživo zahráli hit When You Were Young z oceněného alba Sam's Town, a britští Arctic Monkeys. Tato skupina stále odmítá přebírat ceny osobně, takže děkovala ze záznamu, pokaždé v jiných převlecích.

Pozornost budil i kdysi boyband, nyní spíš spolek stárnoucích zpěváků Take That. V minulosti triumfovali čtyřikrát, jenže dvě ze sošek se ztratily. "Rádi bychom si doplnili sbírku," komentoval zpěvák Gary Barlow dvě nominace za comebackovou desku Beautiful World. Nakonec se kapela radovala jen jednou. Navíc večer ozvláštnila živou verzí hitu Patience, při kterém scénu zdobila výjimečná dekorace - velká zástěna a lustr, vytvořené ze 440 kilogramů drahých kamenů od firmy Swarovski. Kapela Snow Patrol se nechala při tracku Chasing Cars zahalit do záře stovek žárovek. Alkoholovou aurou opředená a výjimečným hlasem obdařená písničkářka Amy Winehouse přidala příznačnou píseň Rehab, její kolegyně Corrine Bailey Rae zase rozzářila halu něžností Put Your Records On, při níž se pódium proměnilo v kabaretní klub s tanečnicemi. A finále i s přídavky obstarali Oasis.

 

VÝSLEDKY BRIT AWARDS 2007
Nejlepší britský koncertní výkon - Muse
Nejlepší britský objev - The Frattelis
Nejlepší mezinárodní objev - Orson
Nejlepší britský zpěvák - James Morrison
Nejlepší mezinárodní zpěvák - Justin Timberlake
Nejlepší britská zpěvačka - Amy Winehouse
Nejlepší mezinárodní zpěvačka - Nelly Furtado
Nejlepší britská kapela - Arctic Monkeys
Nejlepší mezinárodní album - The Killers: Sam's Town
Nejlepší mezinárodní kapela - The Killers
Nejlepší britská skladba - Take That: Patience
Nejlepší britské album - Arctic Monkeys: Whatever People Say I Am That's What I'm Not
Cena za celoživotní přínos hudbě - Oasis

 

Koukni na fotky.