Jsem Robbie a natrhnu vám zadek

Autor: Roman <robbiewilliamswebzcz(at)centrum.cz>, Téma: And Through It All - Robbie Willams 1997 - 2006, Zdroj: 21. 12. 2006, musicserver.cz, Vydáno dne: 23. 12. 2006

Asi žádnému interpretovi jsem poslední rok nevěnoval tolik péče a pozornosti jako Robbiemu Williamsovi. Hodně dlouho mi v minulosti trvalo, abych si přiznal, že mě vlastní baví jak jeho hudba, tak i to, jakého šaška ze sebe dokáže na pódiu dělat. A hlavně s troškou ješitnosti jsem musel i uznat, že vše, co dělá, má zmáknutý do posledního puntíku. A nakonec i to, že ho za to, co a jak dělá, vlastně do jisté míry obdivuju. Možná toto přiznání mě vedlo k tomu, že jsem využil možnosti a v říjnu minulého roku jel na jeho ojedinělý koncert k tehdy ještě nevydané desce "Intensive Care" do Berlína. A jak to dopadlo? Poznal jsem tam nejen ženu svého života, ale také koncert samotný byl i přes Robbieho zlomenou ruku úžasný!

Sice je to omíláno každý druhý den, ale Robbie je opravdu v současné době asi největší showman hudebního průmyslu. Nové dvoudiskové DVD nabízí v mých očích ojedinělou šanci, jak během více než čtyř hodin vidět, jak se ze zakřiknutého chlapce, který po odchodu z Take That nevěděl kudy kam, a tak se vrhnul na drogy, stala popová ikona, která je idolem miliónů žen a inspirací možná stejného počtu mužů.

První disk nabízí pět částí různých koncertů, které lze vždy přiřadit k jedné z jeho desek. První tři části koncertů ze Slane Castle, Manchesteru a německého Kolína podporovaly prodej tehdy aktuálních nahrávek "I've Been Expecting You" a "Sing When You're Winning". Čtvrtá část pro změnu desku "Escapology" a poslední především loňské album "Intensive Care", i když zařazeným bonusem "Rudebox" již pomrkává i po aktuálním albu. Jak je v jednotlivých sekcích vidět, Robbie se rozvíjel nejen jako showman, ale rapidně vyrostl i jeho pěvecký potenciál. Okamžiků, kdy jsem DVD zastavil a musel o pár chvil přetočit zpět, je na prvním disku hned několik, ale doporučuji se zaměřit na performance písně "Kids" z Manchesteru, kde Robbie jen tak "by the way" do intra písně oznámí příchod Kylie Minogue. Takovou husinu jsem neměl už hodně dlouho...

Druhé dévédéčko je ještě pestřejší - kromě záznamu z prvního turné v roce 1998 a exkluzivní session v Abbey Road v roce 2003 je tu především již zmiňovaný "můj" koncert z Berlína. Je mi jasné, že ne každý na té show byl, či má jen příjemné vzpomínky, ale komornost, kterou Velodrom v Berlíně s jen pár tisíci vyvolených diváků zařídil, funguje i pro nezasvěcené. Za posledních dvanáct měsíců jsem absolvoval celkem čtyři Robbieho koncerty, ale i přes vynikající náladu a Robbieho dobré rozpoložení letos v srpnu ve Vídni show v Berlíně nic nepřekonává.

Zmínit bych se chtěl i o bonusech. Přehled jednotlivých "other performances" je uveden níže, ale bez nadsázky se dá říci, že co vystoupení, to perla. Ať už jde o dojímavé vystoupení na Live 8 v minulém roce, či srdcervoucí "Angels" v Glastonbury, nebo duet s Kylie v dnes již neexistujícímu pořadu "Top Of The Pops".

Robbie a lidé, kteří ho obklopují, prostě vědí, co fanoušci chtějí. Již posledním DVD "What We Did Last Summer", který zaznamenává tři beznadějné vyprodaná vystoupení v anglickém Knebworthu, stanovil Robbie laťku obdobným nosičům hodně vysoko. Ale tím, co všechno narval na aktuální dvojDVD, překonal veškerá má očekávání. Pokud byste hledali jakýkoli nedostatek v obraze nebo zvuku, i tady to bude marné snažení. Ostrý obraz, výborný střih, o všech možných sourroundových a DTS-zvucích, ve kterých lze nosiče poslouchat, ani nemluvě. DVD "And Through It All" je prostě nejen bezchybným tahem na branku, ale do jisté míry i šablonou ostatním, jak by měla hudební DVD v dnešní době vypadat.
Jaromír Koc

DVD k recenzi poskytlo vydavatelství EMI.

Robbie Williams - And Through It All (Robbie Williams Live 1997 - 2006)
Hodnocení: 10/10
Celkový čas: 2:27:14 + 2:01:27
Skladby: DVD1: Slane Castle (1999) - She's The One, Strong, No Regrets, Ego A Go Go; Manchester (2000) - Millennium, Karma Killer, Kids, Rock DJ; Köln (2001) - Rock DJ, Supreme, Angels, No Regrets, Let Me Entertain You; Knebworth (2003) - Come Undone, Feel, Angels, Kids; Leeds (2006) - Radio, Tripping, Sin Sin Sin, Advertising Space, Let Me Entertain You, Rudebox / DVD2: Live At The Forum (1998) - Ego A Go Go, Teenage Millionaire, Clean, South Of The Border, Old Before I Die, Angels; Live At Abbey Road (2003) - Come Undone, Me And My Monkey, No Regrets, Feel, Phoenix From The Flames; Live In Berlin (2005) - Feel, A Place To Crash, Tripping, Make Me Pure, Sin Sin Sin, No Regrets, Advertising Space; Other Performances: Life Thru A Lens - Elysée Montmartre 1997, Old Before I Die - Elysée Montmartre 1997, Come Up And See Me/Leave Your Hat On - The Brits 1998, Millennium - The David Letterman Show 1998, Angels - Glastonbury 1998, It’s Only Us - Apocalypse Tube 1999, Kids - Top Of The Pops 2000, Better Man - Later With Jools Holland 2000, Angels - Live 8 2005, Advertising Space - Otro Rollo 2005, White Christmas - Ant And Dec's Christmas Takeaway 2005