Echo 2005 - největší evropské hudební ceny rozdány

Autor: Roman <robbiewilliamswebzcz(at)centrum.cz>, Téma: Ocenění, Zdroj: 04. 04. 2005, musicweb.cz, Vydáno dne: 04. 04. 2005

Nepodivujte se, Brit Awards už jsou daleko za námi, Echo nese název ocenění udělované německou Fonoakademií za úspěšnost v hitparádách a prodejnost alb. V hlavních kategoriích zvítězili Robbie Williams, Anastacia a Green Day v mezinárodním a Gentleman, Annett Louisan a Söhne Mannheims v domácím měřítku. AnastaciaCeny Echo si užívají prestižního postavení, show přenášená televizí je samozřejmostí. Ale ta se i přes každoroční vystoupení těch největších světových hvězd se nikdy nevyrovná spektakulárnosti cen amerických - ptám se však: je ta megalomanie potřeba? Slavnostním sobotním večerem provázel oblíbený moderátor Oliver Geissen a zpěvačka a herečka Yvonne Catterfeld, jednotlivé ceny pak předávaly různé osobnosti veřejného života: od herců, bavičů a zpěváků až po modelky a sportovkyně.


Na letošním předávání cen, které byly vzhledem k aktuální smrti papeže pravidelně přerušovány nejnovějšími zprávami z Vatikánu, naživo vystoupili Mariah Carey, Anastacia a kromě dalších, převážně domácích seskupení, třeba i Rammstein - jednalo se o jejich vůbec první vystoupení v nějaké televizní show. Pro tuto příležitost se skupina navlékla do svých "tlusťoučkých" kostýmů z videoklipu Keine Lust. Při přebírání ceny v kategorii "nejlepší alternativní skupina" se pak omezili na strohé "Danke.", narozdíl od zpěvačky mladé skupiny Silbermond, které se dostalo ocenění za nejlepšího domácího nováčka. RammsteinSvětovým nováčkem byla vyhlášena britská zpěvačka Katie Melua, která se předávání cen, narozdíl od oceněných Robbieho Williamse, Eminema a Green Day, osobně zúčastnila a v programu se dostalo i na jednu píseň z jejího repertoáru. Za nejlepší taneční počin byla prohlášena "Call On Me" od Erica Prydze. Na své si přišli i balkánští O-zone, jejich letní hit Dragostea Din Tei byl zvolen nejlepším singlem v kategorii pop/rock. Nejstahovanější skladbou pak bezkonkurenčně zůstává "Schnappi, das kleine Krokodil", fenomenální dětská říkankovitá písnička, jejíž interpretka - teprve sedmiletá Joy společně s plyšovým krokodýlem také předávala jednu z cen.

Přehled rozdaných cen Echo 2005:
umělec rock/pop: Robbie Williams
umělkyně rock/pop: Anastacia
skupina rock/pop: Green Day
umělec hiphop/r&b: Eminem
dance-act: Eric Prydz
jazz: Diana Krall
rock/pop singl: O-Zone (Dragostea Din Tei)
nováček: Katie Melua

domácí umělec rock/pop: Gentleman
domácí umělkyně rock/pop: Annett Louisan
domácí skupina rock/pop: Söhne Mannheims
domácí skupina hiphop/r&b: Die Fantastischen Vier
skupina alternativa: Rammstein
domácí live-act: Rammstein
domácí nováček: Silbermond

download: Joy (Schnappi, das kleine Krokodil)
video: Jeanette (Run With Me)
hudební DVD: Die Ärzte (Die Band, die sie Pferd nannten)
producent: Stefan Raab
cena za celoživotní přínos: Michael Kunze (skladatel a textař mj. Udo Jürgense)