Robbie Williams zapěl na Brit Awards s Joss Stone

Autor: Roman <robbiewilliamswebzcz(at)centrum.cz>, Téma: Ocenění, Zdroj: 11. 02. 2005, mojenoviny.cz, Vydáno dne: 11. 02. 2005

Nejlepším britským singlem za posledních 25 let byl vyhlášen na středečním jubilejním 25. ročníku udílení cen britského hudebního průmyslu Brit Awards, hit Angels Robbieho Williamse.


"Toto je moje patnáctá Brit Award a já jen žasnu, jak moje kariéra pokračuje," podotkl Williams, který nečekaně pozval ve středu večer k sobě na pódium letošní dvojnásobnou vítězku britských kategorií, teenagerku Joss Stone (Nejlepší sólová interpretka, Nejlepší britský městský počin), aby si s ní zazpíval duet. Na udílení Britských hudebních cen však triumfovala americká skupina Scissor Sisters, která získala hned tři ocenění pro Nejlepší mezinárodní skupinu, nejlepší mezinárodní album a Nejlepšího nového mezinárodního umělce. Dalším úspěšným reprezentantem americké hudby se stal kontroverzní rapper Eminem, který byl vyhlášen Nejlepším mezinárodním sólovým zpěvákem. A radovat se mohly Spojené státy i v kategorii nejlepší mezinárodní sólová zpěvačka, když si prvenství odnesla Gwen Stefani. Za favority večera byli s pěti nominacemi považováni skotští rockeři pojmenovaní po zavražděném následníkovi habsburského trůnu Franz Ferdinand, nakonec jim ale porota přisoudila jen dvě první místa pro Nejlepší britskou skupinu a nejlepší britský rockový počin loňského roku. Stejně úspěšná jako Stone byla mezi britskými umělci i rocková skupina Keane, která kromě titulu za Nejlepší britské album byla oceněna jako nejlepší nový britský umělec. Nejlepším britským sólovým interpretem se stal Mike Skinner vystupující pod přezdívkou The Streets. Mezi britskými singly se porotě nejvíce líbila píseň Your Game od Willa Younga, výherce britské obdoby soutěže SuperStar. Za nejlepší britské živé vystoupení byla odměněna skupina Muse. Na mezinárodní scéně se pak prosadila i chlapecká skupina McFly s nejlepším popovým počinem. Nostalgickým zakončením večera bylo předání Ceny za mimořádný přínos hudbě Bobu Geldofovi, bývalému frontmanovi skupiny Boomtown Rats, který mimo jiné organizoval dobročinné koncerty na pomoc Africe Live Aid a projekty Band Aid a Band Aid 20. Brit Awards organizuje profesní hudební sdružení nazvané British Phonographic Industry. Většina vítězů je vybírána hlasováním více než tisícovky členů sdružení, včetně zástupců nahrávacích společností, tisku, obchodníků s hudebninami, producentů, diskžokejů a sponzorů.